Saruna ar LNA Rēzeknes ZVA kolēģi Zinaīdu Deksni, sarunājās un sarunu pierakstīja LNA Rēzeknes ZVA galvenā arhīviste Laila Tihovska.

Cik gadus nostrādāts arhīvā un kādās darba jomās?

Rēzeknes arhīvā nostrādāti 15 gadi. No 2005. gada līdz 2006. gada janvārim strādāju par arhīvisti, no 2006. līdz 2009. gadam biju izglītības darba veicēja arhīvā. Kā galvenā fondu glabātāja, vēlāk kā galvenā arhīviste apkalpoju arhīva apmeklētājus un paralēli veicu dokumentu popularizēšanas darbu.

Kādas ir spilgtākās atmiņas par darbu arhīvā?

Manas spilgtākās atmiņas ir radošais darbs arhīvā un sadarbība ar skolām. Lielāka sadarbība bija ar Maltas un citām Rēzeknes rajona skolām.

Kas likās visgrūtākais, strādājot arhīvā, un kas visvairāk patika, strādājot šajā darbā?

Visgrūtākais šajā darbā likās slodze, jo paralēli izglītojošam darbam bija arī daudz citu darba pienākumu. Sadarbība kolektīvā neatslogoja, tāpat tie darbi “auga”. Tajā laikā bija konflikti starp nodaļām, varēja just konkurenci. Visvairāk arhīva darbā patika veikt izglītojošo darbu. Pa šiem gadiem veicu visus arhīva darbus, un tie visi patika. Neveicu tikai iestāžu uzraudzības darbu.

Ko ieteiktu jaunajiem darbiniekiem, kas strādā arhīvā?

Jaunajiem darbiniekiem ieteiktu mīlēt savu darbu, neizdegt, būt valsts patriotiem. Ja šis darbs nepatīk, tad neveltīt visu dzīvi šim darbam. Galvenais būt godīgiem, saprotošiem un respektēt citu viedokli.

Krāsaina bilde, Arhīvniecības maģistranti Rēzeknes ZVA mācību praksē 2008.gads

Arhīvniecības maģistranti Rēzeknes ZVA mācību praksē. 2008. gads

Krāsaina bilde, Skolu apbalvošana Rēzeknes ZVA 30.04.2008

Skolu apbalvošana Rēzeknes ZVA. 2008. gada 30. aprīlis

Krāsaina bilde, Skolu nodarbība Rēzeknes ZVA 26.11.2008

Skolu nodarbība Rēzeknes ZVA. 2008. gada 26. novembris

Krāsaina bilde, Maģistrantu nodarbība Rēzeknes ZVA ar profesoru Aleksandru Ivanovu 2010. gads

Maģistrantu nodarbība Rēzeknes ZVA ar profesoru Aleksandru Ivanovu. 2010. gads

Krāsaina bilde, Izstādes “Zemes jautājumi arhīva dokumentos 1950–2000” atklāšana. 2012. gada 2. jūlijs

Seminārs skolotājiem Rēzeknes ZVA. 2013. gada 7. maijs

 

Rēzeknes zonālajā valsts arhīvā piedzīvoti daudz interesanti pasākumi. Atzīmējot zonālo arhīvu 60 gadu jubileju, atskatīsimies uz šiem pasākumiem.

Pēc atsauksmju grāmatas spriežot, pirmā izstāde Rēzeknes zonālajā valsts arhīvā sagatavota un atklāta 1998. gada novembrī par Brīvības cīņām. Šajā laikā izstādes gatavoja Aljeta Korošenko un Anna Kolodjažnaja. Izstāde tika arī svinīgi prezentēta.

2006. gada 22. martā Rēzeknes ZVA uz pirmo sadarbības semināru tika uzaicināti Rēzeknes rajona metodiskās apvienības vēstures skolotāji un muzeju darbinieki, lai popularizētu arhīvu.

Darbiniece Zinaīda Deksne, kas arhīvpedagoga darbu veica no 2006. gada, atceras, ka visaktīvākais laiks dokumentu popularizēšanas un arhīvpedagoģijas jomā bija no 2007. līdz 2009. gadam.

2007. gadā sadarbībā ar vēstures skolotājiem un skolu muzeju vadītājiem pirmo reizi tika realizēts projekts un pirmā ceļojošā izstāde “Rēzeknes rajona skolu muzeju vēstures izpēte”. Tas tika realizēts ar Kultūrkapitāla fonda atbalstu. Projekta ietvaros tapa informatīvs CD.

Šajā laikā pēc arhīva direktores Silvijas Igaunes ierosinājuma un viņas vadībā tika dibināta biedrība “Skreiņa” (2007. g.), līdzdibinātājas bija arhīva darbinieces Zinaīda Deksne un Irēna Ozolniece.

Vienlaikus tika izstrādāti konkursa “Izzini Latgales novada vēsturi” un skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konkursa nolikumi. Galvenais mērķis bija padomju perioda vēstures izzināšana, balstoties uz Rēzeknes ZVA dokumentiem un skolu muzeju materiāliem. Konkurss notika 2007. gada 13. aprīlī, un tam pieteicās septiņas Rēzeknes rajona skolu komandas.

2007. gada 6. septembrī Rēzeknes ZVA piedalījās Rēzeknes pilsētas svētkos, organizējot dokumentu izstādi “Rēzekne dokumentos un fotogrāfijās” par pilsētas vēsturi un rajona skolēnu koncertprogrammu – “Skreiņas” lustes rēzekniešiem arhīva pagalmā.

2007. gada 23. oktobrī pirmo reizi uz semināru Rēzeknes ZVA pulcējās Ludzas rajona un pilsētu skolotāji.

Arī 2008. un 2009. gadā Rēzeknes ZVA rīkoja konkursu skolēniem, semināru vēstures skolotājiem un muzeja darbiniekiem, publicēja rakstus laikrakstos, veidoja izstādes, organizēja ekskursijas.