No 2024.gada 1.septembra, konsultācijas institūcijām tiek sniegtas tikai VVAIS Iestāžu portālā.

Iestāžu portālā iesniedz arī institūciju saskaņojamos dokumentus.

Lai uzsāktu Vienotās Valsts arhīvu informācijas sistēmas Iestāžu portāla izmantošanu, pieteiktu Iestāžu portāla lietotājus, informētu par izmaiņām lietotāju datos un atceltu lietotāju pieejas tiesības, institūcija iesniedz Latvijas Nacionālajam arhīvam pieteikumu.

Lietotājs pirms Iestāžu portāla izmantošanas, rakstiski apliecina, ka ievēros Ministru kabineta 2024. gada 7. maija noteikumus Nr. 282 "Dokumentu un arhīvu pārvaldības noteikumi" , Vienotās valsts arhīvu sistēmas lietošanas noteikumus un fizisko personu datu apstrādes prasības, kas noteiktas Eiropas Parlamenta un Padomes 2016. gada 27. aprīļa Regulā (ES) Nr. 2016/679 par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula);

Iestāžu portālā pieejamie e-pakalpojumi:

Pamatdati

Institūcijas lietotājam iespējams apskatīt Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) uzkrāto informāciju par institūciju.

Ja norādītā informācija par iestādes vadītāju, EK priekšsēdētāju, atbildīgo par dokumentu pārvaldību, atbildīgo par iestādes arhīvu nav aktuāla, to labo. Iespējams nomainīt pret citu iestādei piekārtoto darbinieku vai ievadīt jaunu darbinieku.

Iespējams pievienot vairākas atbildīgās personas par iestādes arhīvu.

Blokā “Arhīva telpu raksturojums” aktualizē ziņas par arhīva telpām. Iespējams pievienot ziņas par vairākām dažādās atrašanās vietās izvietotām arhīva telpām.

Blokā “Pases datne” pievieno aktuālo institūcijas arhīva pases datni.

Uzraudzība

Blokā “Klasifikācijas shēmas” var iesniegt saskaņošanai LNA dokumentu klasifikācijas shēmu. Blokā “Glabāšanas termiņi” var iesniegt saskaņošanai uzziņu sistēmas, dokumentu glabāšanas termiņus un aktus par dokumentu atlasi iznīcināšanai. Minētajā blokā ir iespējams iesniegt arī sarakstes dokumentu.

Minētos dokumentus ir iespējams iesniegt arī no sākumlapas, izvēloties saiti „Iesniegt Klasifikācijas shēmu” vai „Iesniegt Glabāšanas termiņu”.

Blokā “Aprakstu saskaņošana Latvijas Nacionālajā arhīvā” redzami arhīvā iesniegto glabājamo vienību uzskaites saraksti, kas glabājas institūcijas arhīvā.

Blokā “Glabājas iestādē uz laiku” redzamas glabājamās vienības, kuras iestādei atstātas lietošanā /izsniegtas no LNA lietošanai uz noteiktu laika periodu.

Blokā “Likvidēto juridisko personu dokumenti, kas glabājas juridiskās personas arhīvā” norāda ziņas par citas juridiskas personas dokumentiem, kas glabājas iestādes arhīvā.

Konsultācijas

Sistēma attēlo iestādei sniegtās konsultācijas, tās sakārtotas pēc datuma dilstošā secībā.

Katru konsultāciju iespējams izvērst, nospiežot uz kreisajā pusē piekārtotās izvēršanas ikonas.

No konsultāciju loga iespējams arī pieprasīt konsultāciju, nospiežot pogu “Pieprasīt konsultāciju”.

Līgumi

Sistēma attēlo visus ar uzraudzības iestādi noslēgtos līgumus.

Kontrole

Sistēma attēlo institūcijā veiktās iestādes arhīva un dokumentu pārvaldības arhīvu inspekcijas kontroles.

Te iespējams redzēt gan plānoto kontroli, gan veiktās kontroles rezultātus.

Sarakste

Sistēma attēlo LNA saraksti ar institūciju uzraudzības un kontroles jautājumos.

Informācijas sistēmas

Sistēma attēlo institūcijas deklarētās informācijas sistēmas.

Institūcija var ievadīt vai labot ziņas par informācijas sistēmām.

No 2024.gada 1.septembra, konsultācijas institūcijām tiek sniegtas tikai Iestāžu portālā.

Konsultācijas pieprasījuma  logā Institūcija pieprasa konsultāciju dokumentu un arhīva pārvaldības jautājumos norādot jautājumu un vēlamo atbildes saņemšanas datumu. Konsultācijas pieprasījumam ir iespēja pievienot arī datni.

Nospiežot pogu “Pieprasīt”, jautājums tiek iesūtīts LNA darbiniekam, kurš institūcijai sniedz konsultācijas dokumentu un arhīvu pārvaldības jautājumos.

Dokumentu klasifikācijas shēmas iesniegšana

Institūcijas var iesniegt saskaņošanai un saskaņot ar LNA dokumentu klasifikācijas shēmu.

Glabāšanas termiņu iesniegšana

Institūcijas var iesniegt saskaņošanai un saskaņot ar LNA glabāšanas termiņu sarakstu, uzziņu sistēmu, aktu par dokumentu atlasi iznīcināšanai.

Var iesniegt LNA arhīvam sarakstes dokumentu.

Citu dokumentu iesniegšana

Institūcija var iesniegt LNA citus dokumentus.

Aprakstīšanu var veikt, ja LNA ir izveidots fonds.

Fonda aprakstīšana

Institūcija var veidot fonda aprakstu, norādot obligāto fonda identifikācijas informāciju: nosaukumu, apjomu, datējumu vai veikt izmaiņas un papildinājumus.

Konteksta un satura šķirklī norāda vismaz obligāto informāciju: administratīvā vēsture, fonda informācijas sfēru un saturs, sistematizācija. Nospiežot uz bloka nosaukuma, sistēma atver informācijas rediģēšanas logu, kurā var veikt nepieciešamās

izmaiņas un papildinājumus.

Pieejamības un saistīto dokumentu šķirklī norāda vismaz obligāto informāciju par fonda rakstību un valodām. Nospiežot uz bloka nosaukuma, sistēma atver informācijas rediģēšanas logu, kurā var veikt nepieciešamās izmaiņas un papildinājumus.

Fonda aprakstā norādītā informācija veido fonda vēsturisko izziņu.

Aprakstīšanas shēmas veidošana  

Lai aprakstītu sērijas un lietas, nospiež pogu „Shēma” (fonda aprakstīšanas logā) vai “Aprakstīšana“ (sākumlapā), sistēma atver fonda shēmas logu.

Uzsākot aprakstīšanu, fondā jāizveido hierarhisks sēriju un apakšsēriju koks.

Nospiežot „Pievienot sēriju”, sistēma atver sērijas logu, kurā jānorāda vismaz obligātā informācija: nosaukums, apjoms, datējums (kā datējumu norādīt sākuma gadu vai gadu intervālu).

Pēc sēriju izveidošanas var pievienot apakšsērijas.

Pēc aprakstīšanas shēmas izveidošanas pārbauda, vai ir aizpildīti visi obligātie shēmas atribūti. Sistēma sarakstā atlasa tās apraksta vienības, kurām nav norādīti obligātie atribūti. Jāatver sarakstā norādītās apraksta vienības, noklikšķinot uz vienības koda, un jānorāda obligātie atribūti, kas atzīmēti ar sarkanu.

Fonda aprakstīšanas shēmas aktualizēšana

Darbības ar shēmu iespējams veikt, ja shēma nav iesniegta apstiprināšanai.

Nospiežot pogu „Shēma” (fonda aprakstīšanas logā) vai “Aprakstīšana“ (sākumlapā), atver apskatei aprakstīšanas shēmu un to papildina vai labo:

  • pievieno jebkurā līmenī jaunu sēriju;
  • izmaina esošas sērijas nosaukumu, sērijas datējumu, papildina informāciju kādā no sērijas šķirkļiem. Izmainot nosaukumu, jāseko, lai izmainītais nosaukums atbilstu arī šai sērijai iepriekš pakārtotajām apakšsērijām un lietām.

Lietu un dokumentu pievienošana fonda aprakstīšanas shēmai

Lietas un dokumentus iespējams veidot vienlaikus ar aprakstīšanas shēmas veidošanu vai pievienot apstiprinātai aprakstīšanas shēmai.

Uzsākot lietu pievienošanu, jābūt izveidotiem glabājamo vienību uzskaites sarakstiem. Tos veido LNA atbilstoši informācijas nesējam un dokumentu glabāšanas termiņam. Ja uzskaites saraksti nav izveidoti, pirms lietu veidošanas pieprasiet to izveidi LNA.

Shēmas logā kreisajā pusē izveidotajā sēriju kokā atrod un iezīmē fondu vai sēriju, kam pakārtos lietu, ekrāna labajā pusē nospiež pogu „Piekārtot lietas” un atvērtajā lietu logā (skat. Palīgā: Apraksta vienības > Logs: Sistematizācijas elements) norāda lietai informāciju: nosaukumu, apjomu, datējumu (kā datējumu var norādīt sākuma datējumu vai datējumu intervālu, datējums var būt formātā gggg, mm.gggg vai dd.mm.gggg), pieejamību.

Blokā “Saistītās glabājamās vienības” izvēlas opciju “Izveidot jaunu”, nospiež pogu “Pievienot” un lietai piekārto vienu vai vairākas glabājamās vienības: norāda uzskaites saraksta numuru, glabājamo vienību skaitu un glabājamās vienības pagaidu numuru. Pievienojot šim uzskaites sarakstam nākošo glabājamo vienību, sistēma piedāvā nākošo glabājamās vienības pagaidu numuru.

Vienu apraksta vienību var piekārtot vairākiem uzskaites sarakstiem. Piemēram, ja apraksta vienība ir dažādiem nesējiem - gan papīra, gan elektroniski, to var piekārtot 2 uzskaites sarakstiem.

Ja apraksta vienībai ir vairākas glabājamās vienības, tad var norādīt to skaitu. Piemēram, apraksta vienībai “Rīkojumi” ir vairāki sējumi, tad sējumu skaitu norāda laukā “Skaits”.

Nospiežot „Saglabāt un veidot nākošo”, atver logu jaunas lietas ievadei zem tās pašas izvēlētās apraksta vienības.

Nospiežot “Saglabāt un aizvērt”, atgriežas shēmas logā.

Pēc lietu izveidošanas pārbauda, vai ir aizpildīti visi obligātie atribūti. Shēmas logā nospiež pogu “Sistematizācijas atribūtu aizpilde” un sistēma sarakstā atlasa tās apraksta vienības, kurām nav norādīti obligātie atribūti. Jāatver sarakstā norādītās apraksta vienības un jānorāda obligātie atribūti (atzīmēti ar sarkanu zvaigznīti).

Apraksta vienību pārkārtošana

Shēmā loga kreisajā pusē izvēršot shēmu un nospiežot uz kādas no apraksta vienībām, labajā pusē tabulā attēlo šai apraksta vienībai pakārtotās apraksta vienības.

Ja ir pakārtotas vairākas sērijas vai lietas, tad viena veida apraksta vienības var pārkārtot, atzīmējot vienu vai vairākas apraksta vienības un nospiežot pogu “Pārkārtot” (skat. Palīgā: Apraksta vienības > Scenārijs: Apraksta vienības pārkārtošana).

Izdrukāšana

Nospiežot shēmas logā pogu “Drukāt “, iespējams izdrukāt vēsturisko izziņu vai hierarhisko fonda shēmu.

Fonda aprakstīšanas shēmas iesniegšana apstiprināšanai

Aprakstīšanas shēmu apstiprināšanai iesniedz, nospiežot pogu “Iesniegt apstiprināšanai”. Pēc šīs darbības shēmu iesniedz izskatīšanai LNA.

Pēc shēmas iesniegšanas apstiprināšanai to vairs nav iespējams izmainīt līdz tā ir apstiprināta vai arī apstiprināšana noraidīta.

Fonda aprakstīšanas shēmas izgūšana no sistēmas elektronisko dokumentu pievienošanai

Apstiprinātās fonda aprakstīšanas shēmas var izgūt no fonda identifikācijas šķirkļa bloka EAD apraksti, kas blokā sakārtoti pēc apstiprināšanas datuma.

Institūcija var izveidot glabājamo vienību pieņemšanas – nodošanas aktu un uzsākt to nodošanas procesu arhīvam.

Ja paredzēts nodot gan sistēmā reģistrētās, gan sistēmā nereģistrētās glabājamās vienības, tad katram veidam jāveido atsevišķs pieņemšanas – nodošanas akts.

Atsevišķs pieņemšanas – nodošanas akts jāveido arī neaprakstītu un īslaicīgi glabājamu dokumentu nodošanai.