Virtuālā izstāde
Krāsaina bilde, LNA virtuālās izstādes “Dramaturgs un aktieris Uldis Siliņš” titulbilde

Latvijas Nacionālais arhīvs piedāvā aplūkot virtuālo izstādi – “Dramaturgs un aktieris Uldis Siliņš”.

Izstāde veltīta Ulda Siliņa 95 gadu jubilejas atcerei un viņa devumam latviešu teātra mākslas attīstībai trimdā. Siliņš dēvējams par vienu no spējīgākajiem trimdas latviešu lugu autoriem, taču viņš sekmīgi darbojies arī kā aktieris, režisors, feļetonists un rakstnieks. Viņa daudzpusīgās daiļrades vienojošie elementi bija humora izjūta un stāstnieka talants. Piedāvājam ielūkoties viņa dzīves gaitās un daiļradē, kas balstīta uz arhīva dokumentārajām liecībām.

Uldis Siliņš dzimis 1930. gada 26. janvārī Rīgā un bērnību aizvadījis dzimtas mājās Carnikavā. 1944. gadā iestājies Rīgas Valsts 1. ģimnāzijā, taču mācības neuzsāka, jo jau tā paša gada vasarā nācās doties bēgļu gaitās uz Vāciju, kur turpināja mācības Altgarges pamatskolā un Dedelsdorfas latviešu ģimnāzijā. 1950. gadā Siliņš emigrēja uz Austrāliju un apmetās uz dzīvi Sidnejā, kur izveidojās viens no lielākajiem latviešu centriem. Sākotnēji strādājis Dzelzceļa departmentā, iestājies Jaundienvidvelsas Universitātes Ķīmiskās inženierijas fakultātē un kļuvis par latviešu studentu korporācijas Fraternitas Cursica biedru. Vēlāk sāka darbu telefonu nozarē – Postmaster-General, kur kā administratīvais menedžeris nostrādāja līdz pat pensijai.

1950. gadā Siliņš pievienojās tikko izveidotajam Sidnejas latviešu teātrim, kur, mācoties pie profesionāliem aktieriem, ieguva dramatisko izglītību, darbojās kā aktieris un režisors līdz pat 1990. gadam. Viņa kontā var ieskaitīt aptuveni 90 lomu un vairākas iestudētas lugas. Kā dramaturgs Siliņš uzrakstījis 11 lugas, ap 250 skeču un sacerējis vairākas humora programmas. Ar savu uzvedumu viesizrādēm apceļojis lielākos latviešu centrus ASV, Kanādā un Eiropā. Pēc “dzelzs priekškara” krišanas arī Rīgas rakstnieki un teātra ļaudis pirmo reizi sāka iepazīties ar Austrālijā dzīvojošā dramaturga daiļradi.   

Dzīves nogali Siliņš aizvadīja Latvijā, sarakstot vairākas grāmatas un ņemot aktīvu dalību 3x3 nometnēs. Siliņš devās mūžībā 2024. gada 7. februārī 94 gadu vecumā un ir guldīts Carnikavas kapsētā.

Izstādi sagatavoja LNA Latvijas Valsts arhīvs. Izstādes autore LNA LVA Personu fondu un ārvalstu dokumentu nodaļas arhīva eksperte Agnija Lesničenoka.

Virtuālā izstāde apskatāma šeit - https://diaspora.arhivi.lv/silins/