Latvijas Nacionālais arhīvs (LNA) veic latviešu diasporas dokumentu arhivāciju Latviešu centrā Minsterē, stiprinot sadarbību ar šo centru un Latviešu kopību Vācijā. Arhivācijas darbus Latviešu centrā Minsterē nodrošina LNA Latvijas Valsts arhīva Personu fondu un ārvalstu dokumentu nodaļas vadītāja Inese Kalniņa.
Latvijas Valsts arhīvs turpina kopš 2019. gada uzsākto darbu ar Minsteres latviešu ģimnāzijas kolekciju, kurā glabājas vēsturiskas liecības par latviešu izglītību, sākot no bēgļu gaitām Vācijā līdz latviešu skolu pārveidošanai trimdā par nedēļas nogales skolām un papildskolām. Minsteres latviešu ģimnāzija laika gaitā bija ieguvusi pilna mācību kursa ģimnāzijas statusu ar latviešu mācību valodu trimdā, turpinot pirmskara Latvijas skolu tradīcijas un pakāpeniski integrējoties Vācijas izglītības sistēmā ar tiesībām turpināt izglītību un studēt Vācijas augstskolās.
Inese Kalniņa, novērtējot sasniegto, atzīst: “Darba procesā tiek sakārtoti Minsteres latviešu ģimnāzijas skolotāju un skolēnu dokumenti, plānojot izveidot dokumentu datubāzi un digitalizēt šo vērtīgo arhīvu.”
Daļa latviešu diasporas arhīva Minsterē tika pārvesta uz Latvijas Valsts arhīvu 2002. gadā, ko veicināja Latviešu kopības Vācijā priekšsēdētājs Arturs Cipulis. Arhīva pārvešana uz Latvijas Valsts arhīvu izraisīja diskusijas trimdas latviešu sabiedrībā par šī pasākuma nepieciešamību un lietderību. LNA glabā arī citus ar Minsteres latviešu ģimnāziju cieši saistītus personu arhīvus, tostarp Minsteres latviešu ģimnāzijas direktora Eduarda Silkalna, jurista Ādolfa Šildes un sabiedriskā darbinieka Imanta Baloža personfondus.
LNA latviešu diasporas dokumentu datubāze (http://diaspora.arhivi.lv/) sniedz informāciju par diasporas vēsturisko mantojumu gan Latvijā, gan pasaulē, aptverot personu un organizāciju dokumentus, kas liecina par trimdinieku dzīvi svešumā no Otrā pasaules kara līdz Latvijas neatkarības atjaunošanai. LNA Latvijas Valsts arhīvs glabā lielāko daļu Latvijā nonākušo trimdas dokumentu, un kopš 20. gs. 90. gadu sākuma notiek pastāvīgs darbs pie trimdas (diasporas) dokumentu apzināšanas, vākšanas un popularizēšanas. Datubāze periodiski tiek papildināta ar jauniem datiem un jaunieguvumiem, nodrošinot vēsturisko mantojumu pieejamību plašākai auditorijai.