Starptautiskā sadarbība Pētījums MI
Krāsaina bilde, žurnāla “VIEW: Eiropas televīzijas vēstures un kultūras žurnāls” vāks

Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva speciālistu dalība starptautiskā pētījumā par digitālo audiovizuālo arhīvu pārvaldību

Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva (LVKFFDA) speciālisti piedalījās Ziemeļaustrumu universitātes Eksperimentālā mākslīgā intelekta institūta pēcdoktorantūras pētnieces Džūlijas Taurino (Giulia Taurino) starptautiskajā akadēmiskajā pētījumā “Dialogi ar audiovizuālajiem arhīviem” (Dialogues with Audiovisual Archives), kas publicēts tiešsaistes žurnālā “VIEW: Eiropas televīzijas vēstures un kultūras žurnāls” (VIEW Journal of European Television History and Culture).

Pētījums sniedz padziļinātu ieskatu mūsdienu digitālo arhīvu izaicinājumos, pārvaldības metodēs un inovatīvos risinājumos, īpaši akcentējot mākslīgā intelekta tehnoloģiju integrāciju arhīvu pārvaldībā, kas nepieciešami arhīvu darbības modernizācijai un ilgtermiņa saglabāšanai.

Pētījumā tiek salīdzinātas Eiropas un Ziemeļamerikas audiovizuālā kultūras mantojuma institūcijas, balstoties uz intervijām ar arhīvu speciālistiem un nozares ekspertiem. Starp institūcijām ir LVKFFDA, Francijas Nacionālais audiovizuālais institūts (INA), Zviedrijas Nacionālā bibliotēka, Austrijas Sabiedriskās raidorganizācijas arhīvs un vairāki arhīvi no Amerikas Savienotajām Valstīm, kas ilgtermiņā nodrošina vēsturisku raidījumu saglabāšanu un pieejamību.

Džūlija Taurino savā rakstā akcentē, ka Latvijas pieredze audiovizuālo arhīvu jomā ir īpaši nozīmīga digitalizācijas un pieejamības nodrošināšanas kontekstā. Neskatoties uz ierobežotiem resursiem, LVKFFDA ir ieviesis efektīvas digitalizācijas metodes un izstrādājis digitālas piekļuves platformas, kas nodrošina vērtīgu audiovizuālo materiālu saglabāšanu un pieejamību pētniekiem un sabiedrībai. Salīdzinājumā ar lielākajiem Eiropas arhīviem, Latvijas modelis piedāvā elastīgākus un inovatīvākus risinājumus, kas veicina arhīva materiālu ilgtspēju un efektīvu pārvaldību.

Pētījums sniedz padziļinātu ieskatu dažādu valstu arhīvu pārvaldības struktūrās, vēsturiskajā attīstībā un misijā, palīdzot veidot plašāku izpratni par audiovizuālā mantojuma saglabāšanas izaicinājumiem digitālajā laikmetā. Latvijas līdzdalība šajā starptautiskajā pētījumā apliecina nacionālā arhīva nozīmi globālajā arhīvu kopienā un veicina turpmāku pieredzes apmaiņu un starptautisko sadarbību audiovizuālo arhīvu pārvaldībā.

Pētījums “Dialogi ar audiovizuālajiem arhīviem” pieejams: Dialogues with Audiovisual Archives | VIEW Journal of European Television History and Culture

Pilns žurnāla atvērums “VIEW: Eiropas televīzijas vēstures un kultūras žurnāls” pieejams: Archive Television: Storing, Structuring and Accessing Audiovisual Content in the Time of Algorithmic Curation | VIEW Journal of European Television History and Culture