Starptautiskā sadarbība Aktualitāte
Krāsaina bilde, attēlu kolāža no Natālijas Lāces mācībām Itālijā

No 2. līdz 6. decembrim Turīnā, Itālijā, Itālijas sabiedriskās raidorganizācijas RAI struktūrvienības "Rai Teche" telpās norisinājās starptautiskās mācības “FRAME Advanced Tech”. Šīs mācības pulcēja 15 dalībniekus – audiovizuālo arhīvu nozares ekspertus no dažādām valstīm. Starp dalībniekiem bija pārstāvji no Itālijas, tostarp Alessia Conte no “Eyes on Archives”, Clara Delva no “GA&A Productions”, Maria Lanzetta no “Accenture”, Giovanni Marra no “Bandarchieve”, Clément Lafite no Udīnes Universitātes, kā arī Silvia Proscia un Carlo Conversano no “Rai Teche”. Lielbritāniju pārstāvēja Natalia Bianchi no modernās mākslas galerijas “Tate”, Vāciju – Julius Emmel no “Deutschlandradio” arhīva, Grieķiju – Spyridon Milatos no “Hellenic Broadcasting Corporation” arhīva, Melnkalni – Nemanja Becanovic no “Montenegrin Cinematheque”  un Filipīnas – Julie Nealega no “Probe Productions Inc.” arhīva, kā arī pārstāve no Latvijas – Natālija Lāce.

Mācību dalībnieki tika rūpīgi atlasīti, izvērtējot viņu kompetenci, pieredzi un sasniegumus audiovizuālo arhīvu jomā, kā arī realizēto projektu izklāstus. Izvērtējot Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva pārstāves pieredzi un sadarbību ar starptautiskām arhīva institūcijām mācību rīkotāji pieņēma lēmumu uzaicināt Natāliju Lāci piedalīties mācībās, piešķirot stipendiju ceļa, uzturēšanās un dalības maksas segšanai.

Mācības organizēja Francijas Nacionālais audiovizuālais institūts (INA) sadarbībā ar Televīzijas arhīvu starptautisko federāciju (FIAT/IFTA) un Eiropas Raidorganizāciju apvienību (EBU Academy). Pasākumu līdzfinansēja Eiropas Savienības programma "Creative Europe MEDIA", nodrošinot dalībniekiem iespēju iegūt zināšanas un dalīties pieredzē par audiovizuālo mantojuma saglabāšanu un mūsdienu tehnoloģiju izmantošanu arhīvos.

Apmācības vadīja vadošie nozares eksperti, kuri sniedza padziļinātu analīzi un praktiskus piemērus par aktuālajiem izaicinājumiem un jaunākajām tehnoloģijām audiovizuālo arhīvu pārvaldības un saglabāšanas jomā. Brice Amouroux no Francijas Nacionālā audiovizuālā institūta (INA) prezentēja uz inovācijām balstītas tehnoloģisko procesu optimizācijas stratēģijas, kas veicina arhīvu efektīvāku pārvaldību un ilgtspējību. Peter Bubestinger-Steindl no Austrijas uzņēmuma “ArkThis AV-RD” demonstrēja atvērtā pirmkoda rīku pielietojumu arhivēšanas procesos, akcentējot to pielāgojamību un izmaksu efektivitāti. Sarah Vandegeerde no INA sniedza analītisku ieskatu digitālo arhīvu stratēģiju pielāgošanā mākslīgā intelekta laikmetā, izceļot AI tehnoloģiju potenciālu automatizācijas un metadatu pārvaldībā. Brecht Declercq no Šveices sabiedriskās raidorganizācijas itāļu valodas nodaļas “Radiotelevisione svizzera” pievērsās mākslīgā intelekta iespējām audiovizuālo arhīvu pārvaldībā, izpētot tā ietekmi uz datu analīzi un pieejamības veicināšanu. Laurent Boch no “Rai Teche” prezentēja digitalizācijas un audiovizuālo dokumentu saglabāšanas procesus, balstoties uz Itālijas pieredzi šajā nozarē. Savukārt mācību noslēdzošajā dienā ilgtspējības konsultants Lorenzo Bistacchi vadīja interaktīvu darbnīcu, kurā tika aplūkota digitālo tehnoloģiju ietekme uz vidi un to mazināšanas iespējas. Darbnīca balstījās uz kolektīvās inteliģences pieeju, iesaistot dalībniekus, lai kopīgi izprastu digitālo tehnoloģiju dzīves ciklu un identificētu veidus, kā pāriet no kaitīgām uz ilgtspējīgām praksēm.

Lektoru un nozares ekspertu ieguldījums nodrošināja zinātnisku pamatu, apvienojot teorētiskas un praktiskas pieejas, kas būtiski padziļināja dalībnieku izpratni par mūsdienu tehnoloģiju nozīmi audiovizuālo arhīvu saglabāšanā. Lekcijas tika papildinātas ar praktiskajiem uzdevumiem gan grupās, gan individuāli, sniedzot dalībniekiem iespēju dalīties pieredzē un zināšanās, identificēt kopīgas problēmas un meklēt to risinājumus.

Natālijas Lāces dalība šajās mācībās  akcentēja Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīva kompetenci un sekmēja Latvijas Nacionālā arhīva atpazīstamību starptautiskajā arhīvu pārvaldības nozarē.

“FRAME Advanced Tech” mācības apliecināja, ka starptautiskā sadarbība un inovācijas ir būtiskas mūsdienu arhīvu pārvaldības izaicinājumu risināšanā un Latvijas pārstāvniecība šajā pasākumā ir nozīmīgs solis.