Latvijas Nacionālā arhīva izstāde “Cerību ugunskuri – mirklis pirms brīvības”, kas veltīta 1991. gada janvāra barikādēm, apskatāma no šā gada 13. līdz 22. janvārim Rīgas Jaunciema pamatskolā un no 23. līdz 31. janvārim – Rīgas 49. vidusskolā.
Izstāde iepazīstina ar daudzveidīgu dokumentu klāstu, kas sniedz priekšstatu par Latvijas valsts atjaunošanā nozīmīgo barikāžu laiku. Izstādē apkopoti materiāli gan no Latvijas Nacionālā arhīva fondiem, gan privātpersonu arhīviem. Unikāla laikmeta liecība ir izstādē iekļautais barikāžu dienās rakstītais Lauksaimniecības ministrijas koordinācijas centra Darba un tehnikas uzskaites žurnāls “Barikāžu laiks Rīgā”.
1991. gadam Latvijas vēsturē un sociālajā atmiņā ir ne vien vēsturiska pagrieziena punkta nozīme, bet arī sevišķa emocionāla nokrāsa. Barikāžu laiks Latvijas tautai apliecināja, ka pilnīgas neatkarības atjaunošana ir vienīgais tai ejamais ceļš.
Papildu informācija. 1991. gada janvāra barikādes, kas ilga no 13. līdz 27. janvārim, līdzās akcijai “Baltijas ceļš” uzskatāmas par otru nozīmīgāko nevardarbīgās pretošanās akciju visā neatkarības atgūšanas posmā. Izstāde iepazīstina ar nevardarbīgās pretošanās izpausmēm, cilvēku gatavību aizsargāties bez ieročiem un veidot barikādes apkārt Augstākajai padomei, Ministru padomei, pie Televīzijas torņa un citiem stratēģiski svarīgiem objektiem ne tikai Rīgā, bet arī Ulbrokā, Siguldā, Liepājā, Kuldīgā un citur. Divas reizes 1991. gada laikā tautas centieni pēc pilnīgas valstiskuma atjaunošanas un atgriešanās pasaules brīvo valstu saimē bija nopietni apdraudēti. Pirmoreiz barikāžu laikā, bet otrreiz – augusta puča dienās, kas līdz ar Konstitucionālā likuma “Par Latvijas Republikas valstisko statusu” 1991. gada 21. augustā pieņemšanu nesa Baltijas tautām sengaidīto valstiskuma atjaunošanu de facto.