Izstāde
Krāsaina bilde, izstādes "Akcija "Baltijas ceļš" - vienoti brīvībai" eksponēta Prāgā

Šā gada 16. septembrī Prāgā pilsētvidē sadarbībā ar Baltijas valstu vēstniecībām Čehijas Republikā, Vāclava Havela bibliotēku, Kārļa Universitātes Starptautisko studiju institūtu un Čehijas Nacionālā teātra atbalstu, tiek eksponēta dokumentāro liecību izstāde ““Baltijas ceļš” – vienoti brīvībai”.

Izstādē apskatāmas dokumentārās liecības no Latvijas Nacionālā arhīva, Lietuvas Centrālā valsts arhīva, Lietuvas Valsts mūsdienu dokumentu arhīva un Igaunijas Nacionālā arhīva, Vāclava Havela bibliotēkas un fotogrāfijas no akciju dokumentējušo fotogrāfu privātajiem arhīviem.

Izstādi papildina čehu vēsturnieka profesora Ļuboša Šveca sagatavotie materiāli par Čehoslovākijas demokrātiskās opozīcijas sadarbību ar Baltijas republiku nacionālajām kustībām. Jau no pašiem pirmsākumiem Baltijas un Čehijas valstu attiecības ir veidotas, izprotot abu nāciju brīvības centienus, tiesības uz demokrātisku valsts pārvaldi un vietu Eiropas valstu saimē.

Baltijas republiku nacionālo kustību spēja akcijas laikā mobilizēt tik lielu skaitu iedzīvotāju uzskatāmi parādīja gan ārvalstīm, gan PSRS republikām, ka tiekšanās pēc neatkarības ir pašu tautu griba. Pēc akcijas Baltijas valstu jautājums nonāca ne vien politiķu un diplomātu dienas kārtībā, bet kļuva arī par neatņemamu daļu no pasaules sabiedrības aktuālajiem diskusiju jautājumiem.

1989. gads, kura laikā pārsteidzošā ātrumā viens pēc otra krita komunistiskie režīmi Čehoslovākijā, Polijā, Bulgārijā, Rumānijā, Ungārijā, un Vācijai radās reāla iespēja no jauna apvienoties vienā valstī, ieguva apzīmējumu 'annus mirabilis' -  “brīnumainais gads”. Šajā gadā  notikušās revolūcijas ievadīja komunistiskā režīma sabrukumu Eiropā, Aukstā kara beigas un “dzelzs priekškara” krišanu starp Austrumeiropu un Rietumeiropu. 1990. gadā Baltijas valstis pasludināja neatkarību,  apvienojās Vācija. 1991. gada nogalē  PSRS beidza pastāvēt.

Latvijas Nacionālais arhīvs pateicas Latvijas, Igaunijas un Lietuvas vēstniecībām Čehijā par atbalstu un atsaucību izstādes organizēšanā. Īpaši vēlamies izteikt pateicību  Vāclava Havela bibliotēkai, Kārļa Universitātes Starptautisko studiju institūtam un Čehijas Nacionālajam teātrim par iespēju prezentēt izstādi Prāgas pilsētvidē. Izstādes teksti veidoti čehu un angļu valodā.

Izstāde apskatāma   Prāgas centrā Vāclava Havela laukumā (piazzetta) no šī gada 16.septembra līdz 29. septembrim.