Vislatvijas Ēnu dienas ietvaros 4. aprīlī Latvijas Nacionālais arhīvs (LNA) uzņēma 36 ēnotājus, kas atsaucās uz 16 izsludinātājām vakancēm LNA struktūrvienībās Rīgā, Liepājā, Jēkabpilī, Valmierā, Ventspilī, kā arī Zemgales un Vidzemes reģionālajos arhīvos, lai iepazītos ar darbu arhīvā.
Ēnas izmantoja iespēju iepazīties ar dažādām LNA pārstāvētām profesijām un amatiem, kā arī nacionālā dokumentārā mantojuma restaurācijas un digitalizācijas procesiem, tā rodot priekštatu par darbu dažādās LNA struktūrvienībās. Vislielākā jauniešu interese bija par rokrakstu, dokumentu, grāmatu restauratora ēnošanas vakanci.
Ēnu diena iesākās ar kopīgu tiešsaistes tikšanos, kuras laikā LNA direktora vietniece Ingūna Slaidiņa un Latvijas Valsts vēstures arhīva Fondu analītikas un uzziņu sistēmu nodaļas vadošais pētnieks Guntis Vāveris iepazīstināja skolēnus ar arhīva vēsturi, LNA struktūru un to, kādu profesiju pārstāvji arhīvā strādā. Savukārt Latvijas Nacionālā arhīva Attīstības plānošanas nodaļas arhīva eksperte digitalizācijā Mairita Lukianska pastāstīja par “nākotnes arhīvu” un aktualitātēm attīstības plānošanas nodaļā.
Tālāk jaunieši devās ekskursijās izvēlētajās struktūrvienībās, ēnoja, intervēja darbiniekus, ielūkojās LNA lasītavās un glabātavās, kā arī iepazinās ar LNA Dokumentu restaurācijas nodaļas ikdienas darba niansēm un specifiku. LNA speciālisti savām ēnām bija sagatavojuši dažādus atraktīvus uzdevumus, piemēram, arhīva kārbu locīšanu, vecāku sekmju izrakstu un LNA Ēnu dienas suvenīru meklēšanu.
Vērtējot “Ēnu dienā” uzzināto LNA, skolēni kā galveno minēja iespēju “izzināt arhīva darbu”, “iepazīt uzziņu pildīšanas procesu visā tā garumā”, “redzēt senus dokumentus”, iepazīt restauratoru darbu, “redzēt, kā glābj senus dokumentus un grāmatas” un “izjust vēstures garu”. Vairāki jaunieši kā visiespaidīgāko atzīmēja iespēju iepazīt dokumentu restauratoru darbu.