LNA jubilejas gads - ZVA 60
Krāsaina bilde, Arhīva darbinieki  sagaidot arhīva  60. jubileju
Arhīva darbinieki, sagaidot arhīva  60. jubileju

1940.gada 22.augustā pēc PSRS Ministru kabineta lēmuma „Par arhīvu organizēšanu Latvijas PSR” nodibināja apriņķu valsts arhīvus. Arhīvi bija Latvijas PSR Iekšlietu ministrijas pakļautībā. Valmieras apriņķa arhīvs atradās Valmierā, Gaujas ielā 1 (iespējams bijušajā Lauku pašvaldības vecākās kancelejas ēkā). 1941.gadā darbība tika pārtraukta. Ēka nopostīta 2.pasaules kara laikā.

Krāsaina bilde, 1.attēls, Valmieras  apriņķa arhīva ēkas Gaujas ielā 1, Valmierā iespējamā atrašanās vieta šodien
1.attēls. Valmieras  apriņķa arhīva ēkas Gaujas ielā 1, Valmierā iespējamā atrašanās vieta šodien

Valmieras apriņķa valsts arhīvs savu darbību atjaunoja no 1944.gada septembra un darbojās līdz 1949.gada 31.decembrim. Tam tika piešķirtas telpas ēkā, Valmierā Dzirnavu ielā 20 (bijušā būvuzņēmēja – mēbeļu galdnieka Kārļa Vikmaņa īpašums). Bijusī Leona  Paegles iela, tagad Pāvila Rozīša iela Nr.22 Valmierā.

Krāsaina bilde, arhīva atrašanās vieta no 1944.-1945.gadam
2.attēls. Arhīva atrašanās vieta no 1944.-1945.gadam

1945.gada decembrī arhīvu pārcēla uz ēku Raiņa ielā 9 (bijusī Valmieras -Valmiermuižas mācītājmuižas ēka). Arhīvs tika izvietots 6 istabās, kopplatībā 106 kv.m. Tajā bija uzkrāti 43 fondi, kopskaitā 29 402 glabājamās vienības. Arhīvā strādāja 2 darbinieki - priekšnieks un arhivārs, to vadīja priekšnieks Aleksandrs Udrovskis. Tagad ēkā atrodas nodibinājums “Centrs Valdardze”.

Krāsaina bilde, Arhīva atrašanās vieta no 1945.-1948.gadam, tagad- centrs “Valdardze”
3.attēls. Arhīva atrašanās vieta no 1945.-1948.gadam, tagad- centrs “Valdardze”
Krāsaina bilde, Arhīva raksturojums par 1940.-1946.gadu. Valmieras ZVA 40.fonds, 1.apraksts, 7.lieta, 42.lp.
4.attēls. Arhīva raksturojums par 1940.-1946.gadu. Valmieras ZVA 40.fonds, 1.apraksts, 7.lieta, 42.lp.

1948.gadā arhīvs tika pārvietots uz ēku Rūjienas ielā 17 (1939.gadā uzceltā Valmieras tiesas nama ēka, vēlāk Valmieras rajona izpildkomitejas ēka). Glabātavas ar kopējo platību 93 m2atradās rajona izpildkomitejas ēkas puspagrabā. Apriņķa arhīva pastāvēšanas beigās bija uzkrāti 108 fondi ar 54 058 glabājamām vienībām.

Ar Latvijas PSR Augstākās padomes Prezidija 1949.gada 31.decembra dekrētu Nr.135 "Par rajonu administratīvi - teritoriālā iedalījuma nodibināšanu Latvijas PSR" izveidoja rajonus un katrā rajonā nodibināja arhīvus. Rajona arhīvi atradās vietējo pašvaldību pakļautībā un finansējumā. Valmieras apriņķa valsts arhīvs tika pārveidots par Valmieras rajona valsts arhīvu un atradās turpat Rūjienas ielā 17, ko vēlāk pārdēvēja par Padomju ielu 19. Arhīvu līdz 1959.gadam vadīja  direktors Aleksandrs Udrovskis.1960.gadā uz Valmieras rajona arhīva tika pārvesti Rūjienas rajona valsts arhīva dokumenti.1961.gadā izveidoja Arhīvu pārvaldi, kurai tika noteikta organizatoriski - metodiskā vadība pār rajona arhīviem. Līdz ar to uzlabojās arhīva darbs ar  arhīva dokumentu uzskaiti un aprakstīšanu.

Melnbalta bilde, Arhīva direktors Aleksandrs Udrovskis līdz 1959.gadam
5. attēls. Arhīva direktors Aleksandrs Udrovskis līdz 1959.gadam

1964.gada 1.aprīlī stājās spēkā Latvijas PSR Ministru Padomes lēmums „Par Latvijas PSR valsts arhīvu tīkla reorganizāciju”, kā rezultātā likvidēja rajonu arhīvus un nodibināja Latvijas PSR Centrālā Valsts Oktobra revolūcijas un sociālisma celtniecības arhīvu (CVORSCA) ar 10 filiālēm tai skaitā Valmieras filiāli. Valmieras filiāle dibinājās uz Valkas, Valmieras, Limbažu rajonu valsts arhīvu bāzes.

CVRSCA Valmieras filiāle atradās Valmierā, Padomju ielā 19 Valmieras rajona izpildu komitejas pagrabstāva telpās ar kopplatību 183,07m2. 1964.gadā arhīvā apstiprināja 5 amatu vietas - filiāles pārzinis, zinātniskais līdzstrādnieks, vecākais arhivārs, arhivārs,  apkopēja. Arhīvu vadīja filiāles pārzine Inta Laksberga. Uz dibināšanas brīdi uzkrāti 792 fondi ar 104 115 glabājamām vienībām.

1966.gada 12.septembrī Ministru padome pieņēma lēmumu „Par pasākumiem, kas veicami, lai uzlabotu arhīva darbu Latvijas PSR”. Tika izstrādāti metodiskie norādījumi darbā ar iestādēm par lietvedību un arhīva darbu. Līdz šim arhīvā no kolhoziem un iestādēm nonāca zemā kvalitātē noformēti un aprakstīti dokumenti. Lai uzlabotu šo stāvokli Arhīva Valmieras filiāle uzraudzībā esošo iestāžu arhīvu darbiniekiem organizēja 6 seminārus ar kopējo dalībnieku skaitu - 190.

60 - gadu beigās arhīva darbinieki pēc pašvaldības norādījuma piedalījās arī ražas novākšanas talkās kolhozos.

1981.gada darba atskaitēs kā problēmas arhīva darbā minētas: metodisko materiālu trūkums latviešu valodā, kadru mainība un zems atalgojums, institūciju neatsaucība un kadru mainība tajās u.c.

Arhīva darbībā pārmaiņas notika pēc Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas. 1991.gada 26.martā tika pieņemts likums „Par arhīviem” un Latvijas Republikas Augstākās Padomes lēmums „Par Latvijas Republikas likuma „Par arhīviem” spēkā stāšanās kartību”. Tā tika izveidoti 11 zonālie valsts arhīvi. Valmieras zonālais valsts arhīvs atradās Valmieras rajona izpildkomitejas telpās Tērbatas ielā 13.

Krāsaina bilde, Arhīvs atradās Valmieras rajona izpildkomitejas ēkā līdz 1995.gadam, tagad Vidzemes apgabaltiesas nama ēka
6.attēls. Arhīvs atradās Valmieras rajona izpildkomitejas ēkā līdz 1995.gadam, tagad Vidzemes apgabaltiesas nama ēka

1991.gadā arhīvā bija uzkrāti 693 fondi ar  117 590 glabājamām vienībām. Ievērojami palielinājās izsniegto arhīva izziņu skaits (3699 izziņas) sakarā ar represēto personu lietu izskatīšanu, nekustamā īpašuma atsavināšanu un darba stāža pierādīšanu saimniecībās.

Pamatojoties uz 1992.gada 22.decembra Latvijas Republikas Augstākās Padomes lēmumu „Par personālsastāva dokumentu saglabāšanas nodrošināšanu” izveidoja personālsastāva dokumentu saglabāšanas daļas Valmierā, Limbažos un Valkā. Daļas izveidoja, lai nodrošinātu personālsastāva dokumentu saglabāšanu uzņēmumu privatizācijas, kā arī iestāžu, uzņēmumu un organizāciju likvidācijas vai bankrota gadījumā. Valmieras  rajona personālsastāva dokumentu saglabāšanas daļa  atradās bijušajā Valmieras mēbeļu kombināta administratīvas ēkas 1. un 2.stāvā, Purva ielā 10. Šajā ēkā tas darbojās līdz 1995.gadam, pēc tam pārcēla uz Cempu ielu 13, Valmierā.  

Krāsaina bilde, Valmieras rajona personālsastāva dokumentu saglabāšanas daļas atrašanās vieta bijušajā Valmieras mēbeļu kombināta administratīvajā ēkā, tagad - Valmieras Dizaina un  mākslas vidusskolas ēka.
7.attēls. Valmieras rajona personālsastāva dokumentu saglabāšanas daļas atrašanās vieta bijušajā Valmieras mēbeļu kombināta administratīvajā ēkā, tagad - Valmieras Dizaina un  mākslas vidusskolas ēka.

Limbažu  rajona personālsastāva dokumentu saglabāšanas daļa  atradās Limbažos, Mehanizācijas ielā 4. Tā likvidēta 2009.gadā, dokumenti pārvesti uz Valmieras zonālo valsts arhīvu, Cempu ielā 13.

Krāsaina bilde, Limbažu rajona dokumentu saglabāšanas daļas dokumentu pārvešanas process  uz Valmieras zonālo valsts arhīvu
8.attēls Limbažu rajona dokumentu saglabāšanas daļas dokumentu pārvešanas process  uz Valmieras zonālo valsts arhīvu
Krāsaina bilde, Limbažu rajona dokumentu saglabāšanas daļas dokumentu pārvešanas process  uz Valmieras zonālo valsts arhīvu
9.attēls. Limbažu rajona dokumentu saglabāšanas daļas dokumentu pārvešanas process  uz Valmieras zonālo valsts arhīvu

Valkas  rajona personālastāva dokumentu saglabāšanas daļa atradās Valkā, Rīgas ielā 24, tā  likvidēta 1999.gadā un 120 fondi ar 53 847 glabājamām vienībām pārvesti uz Valmieras zonālo valsts arhīvu, Cempu ielā 13.

2003.gadā izveidoja Informācijas un pakalpojumu sektoru Valkā ar  vienu darbinieku, kas pastāvēja līdz 2018.gadam.

Krāsaina bilde, Pēdējais darbiņš Informācijas un pakalpojumu sektora Valkā - izkārtnes noņemšana
10.attēls. Pēdējais darbiņš Informācijas un pakalpojumu sektora Valkā - izkārtnes noņemšana

1995.gada beigās Valmieras zonālais valsts arhīvs tika pārcelts uz sešu - stāvu ēku Valmieras stikla šķiedras rūpnīcas teritorijā Valmierā, Cempu ielā 13, kur telpu kopējā platība sastādīja 2699.8 m2. Dokumentu pārvietošanai tika patērētas 28 darba dienas.

1997.gada beigās arhīva darbinieki uzsāka strādāt ar datoriem.

Krāsaina bilde, Arhīva ēka no 1995.gada  Valmieras Stikla šķiedras teritorijā
11. attēls. Arhīva ēka no 1995.gada  Valmieras Stikla šķiedras teritorijā

1998.gadā arhīvā apstiprināja 21 štata vienības, jo viens no prioritārajiem uzdevumiem bija privatizējamo un likvidējamo uzņēmumu dokumentu pieņemšana valsts glabāšanā. Sakarā ar pensiju pārrēķinu personām ievērojami pieauga arhīvu izziņu (6157 izziņas) par darba stāžu izsniegšana. Šī iemesla pēc darbiniekiem bija noteikts papildus darba laiks.

Ar 2000.gada 1.janvāri arhīvā  mainījās struktūra un izveidotas 20 štata vietas.

Pēc 2000.gada arhīva dokumentu popularizēšana iezīmējās kā jauns pagrieziena punkts,  jo uzsāka dokumentu izstāžu un publikāciju sagatavošanu par dažādiem notikumiem, iestāžu vēsturi, darbību un citām tēmām.  Kā spilgtākos var minēt dokumentāro materiālu sagatavošanu par  Kocēnu pagasta un  Rūjienas pilsētas vēsturi.

2004.gadā, atzīmējot arhīva 40 gadu jubileju sagatavota izstāde un organizēts pasākums „Mēs vienmēr ceļā no pagātnes uz nākotni” par arhīva darbību no 1964.gada.

Darbu uzsāka arī Klientu apkalpošanas centrs izremontētās telpās, kurā strādā 2 darbinieki.  

2005. gadā organizēti 3 semināri pašvaldību sekretāriem par vēlēšanu dokumentu sakārtošanu un aprakstīšanu. Sniegtas 216 konsultācijas institūcijām par arhīva pasu sastādīšanu un lietu esības, fiziskā stāvokļa pārbaužu veikšanu.

2006.gadā sadarbībā ar Valmieras rajona padomi organizēta pieredzes apmaiņas ekskursija ar Oplannes apgabala (Norvēģija) padomes arhīva darbiniekiem.

2007.gadā kā viens no nozīmīgākajiem pasākumiem ir projekta “Latviešu 130 gadi Bašķīrijā (1877-2007)” ietvaros īstenotais pētnieciskais darbs Baškortostānas Valsts vēstures arhīvā, novadpētniecības muzejos un intervijas latviešu ģimenēs.

No pētnieciskā darba rezultātiem un iegūtiem dokumentiem sagatavotas vairākas izstādes un referāts konferencei Limbažu novadpētniecības muzejā un iesniegts publicēšanai žurnālam „Latvijas Zinātņu Akadēmijas Vēstis”.

Krāsaina bilde, Arhīva darbinieki Baškortostānas Valsts vēstures arhīvā
12.attēls Arhīva darbinieki Baškortostānas Valsts vēstures arhīvā

2010.gada 3.martā tika izsludināts likums „Par arhīviem”, kas stājās spēkā 2011.gada 1.janvārī. 2011.gada 1.janvārī darbību uzsāka Latvijas Nacionālais arhīvs saskaņā ar Ministru kabineta 2010. gada 28. decembrī pieņemto Latvijas Nacionālā arhīva nolikumu. Latvijas Nacionālā arhīvā sastāvā ir funkcionālās un teritoriālās struktūrvienības, kuru darbība aptver visu Latvijas teritoriju. Valmieras zonālais valsts arhīvs ir viena no teritoriālajām struktūrvienībām Vidzemē, kas  nodrošina dokumentu uzkrāšanu, uzskaiti, saglabāšanu un pieejamību Valmieras, Valkas, Smiltenes un Limbažu novados. 2011.gada jūlijā mainījās arhīva struktūra.

Arhīva galvenie uzdevumi ir dokumentu uzkrāšana, saglabāšana, pieejamība un izmantošana.

Dokumentu uzkrāšanā  arhīvs uzrauga dokumentu un arhīvu pārvaldības kārtības  ievērošanu valsts un pašvaldību institūcijās, sniedzot metodisko un praktisko palīdzību. Arhīva pārraudzībā ir 370 valsts un pašvaldību institūcijas, no kurām 230 ir darbojošās institūcijas un 140 likvidētās institūcijas.

Ik gadu tiek sniegtas vairāk kā 500 konsultāciju dokumentu un arhīvu pārvaldības jautājumos. Organizēti semināri  institūciju arhīvu darbiniekiem  par uzziņu sistēmu veidošanu, gan par elektronisko dokumentu arhivēšanu. No  2013.gadā uzsākta datu ievadīšana Vienotājā valsts arhīvu informācijas sistēmā par valsts un pašvaldību institūcijām, to uzziņu sistēmu.

Krāsaina bilde, Darbinieki, kas veic juridisko personu arhīvu uzraudzību un aprakstīšanu
13.attēls. Darbinieki, kas veic juridisko personu arhīvu uzraudzību un aprakstīšanu

Dokumentu saglabāšanā arhīvs nodrošina  optimālos saglabāšanas apstākļus veicot pieņemto dokumentu izvietošanu glabātavās, glabātavu un plauktu uzkopšanu, dezinfekciju, lietu esības mikroklimata kontroli un fiziskā stāvokļa pārbaudes. Arhīvā uzkrāti 1975 fondi ar 864 789 glabājamām vienībām no 1944.gada. Dokumenti izvietoti 21 glabātavā platībā 2369,7 m2.

Krāsaina bilde, Arhīva saimnieki – direktore un  namu pārzinis arhīva glabātavā
14.attēls. Arhīva saimnieki – direktore arhīva glabātavā
Krāsaina bilde, Arhīva saimnieki – direktore un  namu pārzinis arhīva glabātavā
15.attēls. Arhīva saimnieki – namu pārzinis arhīva glabātavā

2011.gada beigās uz arhīvu tika pārvesti Personāla dokumentu valsts arhīva Ogres glabātavas 46 269 glabājamās vienības. No Cēsu zonālā valsts arhīva 2017.gadā tika pārvesta daļa dokumentu un izvietoti 1.stāva glabātavā.

Krāsaina bilde, PDVA dokumenti pārvešanas procesā
16.attēls. PDVA dokumenti pārvešanas procesā
Krāsaina bilde, Cēsu ZVA dokumentu pieņemšana – nodošana Valmieras ZVA glabātavā
17.attēls. Cēsu ZVA dokumentu pieņemšana – nodošana Valmieras ZVA glabātavā

Dokumentu pieejamībā un izmantošanā  veic arhīva dokumentu uzskaiti un nodrošina pieejamību sabiedrībai,  sagatavo arhīva izziņas un dokumentus kopijas, nodrošina lasītavas darbu, organizē ekskursijas un nodarbības skolēniem, rīko atvērto durvju dienas, sagatavo publikācijas.  

Arhīvs izsniedz  personām ap 1000 arhīva izziņas  gadā  par darba stāžu, mācībām, ēku piederību un citiem jautājumiem. Arhīva lasītāji - pētnieki apmeklējuši lasītavu dažādu pētījumu ietvaros.

2016.gadā tapa kopīgs projekts  trijām atmiņas institūciju glabātājām – Valmieras integrētā bibliotēka, Valmieras muzejs un Valmieras zonālais valsts arhīvs  par izzinošās nodarbības vidusskolas skolēniem “Kā neapjukt informācijas okeānā” izveidošanu. Covid- 19 pandēmijas laikā 2021.gada 12.februārī notika pirmā nodarbība skolēniem Zoom platformā.

2021.gada  jūnijā uzsākās arhīvā  Valmieras rajona patērētāju biedrības fondā glabāto recepšu popularizēšana. Lieli popularitāti guvusi  Valmieras salātu recepte, kas joprojām  ir  Valmieras kafejnīcu un restorānu  ēdienkartēs.

Veiksmīga sadarbība izveidojusies  ar Latvijas valsts Kinofotofonodokumentu arhīvu tematisko kolekciju sagatavošanā. Kopīgi veidotas kolekcijas par Valmieras drāmas teātra režisoru Pēteri Lūci (2022)  un Valmieras drāmas teātrim - 100 (2023).

Krāsaina bilde, Darbinieki, kas nodrošina arhīva izziņu sagatavošanu un pētnieku apkalpošanu
18. attēls Darbinieki, kas nodrošina arhīva izziņu sagatavošanu un pētnieku apkalpošanu
Krāsaina bilde, Darbinieki, kas nodrošina arhīva izziņu sagatavošanu un pētnieku apkalpošanu
19.attēls Darbinieki, kas nodrošina arhīva izziņu sagatavošanu un pētnieku apkalpošanu
Krāsaina bilde, Darbinieki, kas nodrošina dokumentu pieejamību un popularizēšanas pasākumu organizēšanu
20.attēls. Darbinieki, kas nodrošina dokumentu pieejamību un popularizēšanas pasākumu organizēšanu

2019.gadā arhīva 55 gadu jubilejas pasākumā tikās, dalījās atmiņās un pieredzē bijušie darbinieki un trīs direktori Dzintra Grīviņa bijusi amatā no 1972.gada 16.novembra,  Valda Krizone amatā no  1988.gada 1.novembra,  Aija Pelēkā amatā no 2009.gada 1.septembra.

Krāsaina bilde, Trīs direktori – Dzintra Grīviņa, Aija Pelēkā, Valda Krizone
21.attēls. Trīs direktori – Dzintra Grīviņa, Aija Pelēkā, Valda Krizone

2024.gada martā pēc 51 gadu darba arhīvā pelnītā atpūtā devās galvenā fondu glabātāja Velga Garjū.

Krāsaina bilde, Ilggadējā Arhīva darbiniece Velga Garjū
22.attēls. Ilggadējā Arhīva darbiniece Velga Garjū 

Šogad, 2024.gada aprīlī arhīvam apritēja 60 gadi. Jubilejas gadā organizēti pārgājieni, semināri, ekskursijas un nodarbības. Arhīvu vada direktore Aija Pelēkā un līdzdarbojas 13 darbinieki: vecākā eksperte - konsultante  - Liene Vihrova, vecākā eksperte - Judīte Indriksone, arhīva ekspertes - Gunta Zīrāpe, Māra Stabrovska, galvenās arhīvistes -Santa Krogzeme, Vineta Bērziņa, Anda Rudzīte, Margita Štāle, arhīvistes - Dace Pakalne, Mairita Gulbe, galvenā fondu glabātāja - Elīna Švēde, fondu glabātāja - Elita Jansone, palīgstrādniece glabātavā - Inga Doroškēviča, namu pārzinis - Gundars Rutkis. Arhīva darbinieki ne tikai kopā strādā, bet ik gadu saliedēšanās pasākumu ietvaros veicina kopā būšanu. Kopīgi lauku sētā gatavojuši un degustējuši ēdienus pēc arhīvā glabātām receptēm, devušies pārgājienā pa Purezeru, apmeklējuši ekspozīciju “Dziesmu svētku šūpulis“ Dikļos, piedalījušies saliedēšanās pasākumos “Uzlādē savējos LNA” un baudījuši citus kopā būšanas mirkļu. Kopībā ir spēks un vienotība!

Krāsaina bilde, Arhīva darbinieki  sagaidot arhīva  60. jubileju
Arhīva darbinieki, sagaidot arhīva  60. jubileju