Glabāšanas termiņu noteikšana ir dokumentu izvērtēšana. Vislabāk izvērtēt varēs profesionāli sagatavots arhīvists vai dokumentu sistēmu vadītājs. Dokumentu glabāšanas termiņu noteikšana prasa īpašu kvalifikāciju un specifisku dokumentu pārvaldības un arhīvniecības metožu pielietošanu, kuru apgūst augstskolās.
Ja organizācijai nav šāda speciālista, tad visvienkāršākais veids kā noteikt glabāšanas termiņus, ir skatīties iepriekšējo gadu lietu nomenklatūrās uzskaitīto dokumentu glabāšanas termiņus. Palīgs ir Latvijas Nacionālā arhīva mājas lapā atrodamās dažādu nozaru organizāciju lietu paraugnomenklatūras un dokumentu glabāšanas termiņu saraksti. Tomēr, jāatzīst, ka ne visām organizācijām un dokumentiem ir sagatavotas paraugnomenklatūras vai glabāšanas termiņu saraksti. Latvijas Nacionālā arhīva sagatavotie dokumentu glabāšanas termiņu paraugsaraksti ir pielietojami ikvienas organizācijas darbā, taču tie nosaka tikai grāmatvedības, personāla u.c. tipveida dokumentu glabāšanas termiņus. Jāatzīst, ka katras sabiedrības darbības nozares organizācijai visus dokumentus aptverošu paraugnomenklatūru nav. Saskaņā ar statistiķu lietoto ekonomiskās darbības klasifikāciju NACE, sabiedrības darbība dalās vairāk nekā 6000 darbības nozarēs, kurai katrai ir savs, specifisks, dokumentu klāsts. Ir nozares, kurās darbojas tikai viena-divas organizācijas, tādēļ nav lietderīga katras nozares paraugnomenklatūras izstrāde.
Ja organizācijai iepriekšējo gadu lietu nomenklatūras nav vai tā ir novecojusi, vai darbības izmaiņu un citu iemeslu dēļ kļuvusi nepilnīga, visvienkāršākais veids kā noteikt glabāšanas termiņus, ir skatīties vai dokumentu glabāšanas ilgums nav noteikts tiesību aktos. Svarīgākie tiesību akti ir likumi un Ministru kabineta noteikumi. Piemēram:
Šķīrējtiesu likuma 50.panta pirmā daļa nosaka, ka, ja strīdu izšķir pastāvīgā šķīrējtiesa, šķīrējtiesas procesa dokumentus glabā 10 gadus pēc procesa pabeigšanas. Tātad šķīrējtiesas procesa dokumenti nav arhīviski vērtīgie dokumenti. Ministru kabineta 04.04.2006. noteikumi nr. 265 „Medicīnisko dokumentu lietvedības kārtība” nosaka profilaktisko potēšanas karšu glabāšanu 25 gadus. Šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju organizācija saskaņā ar Ministru kabineta 01.07.2014. noteikumu Nr. 361 „Liellopu, cūku, aitu, kazu un zirgu ciltsgrāmatas kārtošanas noteikumi” 23.punktu, ciltsgrāmatu datus glabā pastāvīgi. Abi minētie, gan 25 gadus, gan pastāvīgi glabājamie, ir arhīviski vērtīgie dokumenti.